Deklaracja dostępności - Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Strona główna O muzeum Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony https://etnomuzeum.pl/.

  • Data publikacji strony internetowej: 11 stycznia 2016 r.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 20 stycznia 2023 r.

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • Na stronie https://etnomuzeum.pl/, https://etnomuzeum.pl/wystawy-muzeum/
    znajduje się grafika bez opisu alternatywnego. Grafiki te należy traktować jako ozdobne.
  • Na stronie https://etnomuzeum.pl/, https://etnomuzeum.pl/parki-etnograficzne/ekspozycja-w-centrum/, https://etnomuzeum.pl/o-muzeum/uslugi/, https://etnomuzeum.pl/wp-content/themes/muzeum/virtual-walk/ekspozycja_w_centrum/centrum.html,
    https://etnomuzeum.pl/galerie/2024-03-17-kiermasz-wiekanocny/ znajduje się grafika bez opisu alternatywnego.
  • Na stronie https://etnomuzeum.pl/galeria/dzwieki/ znajdują się nagrania audio bez alternatywy tekstowej.
  • Na stronie https://etnomuzeum.pl/park-etnograficzny-w-kaszczorku-planem-filmowym/ znajdują się multimedia bez audiodeskrypcji.
  • Strona internetowa https://etnomuzeum.pl/aktualnosci/ zawiera niewłaściwą hierarchię nagłówków.
  • Na stronie https://etnomuzeum.pl/dla-zwiedzajacych/cennik/ znajdują się listy punktowe lub numerowane, które nie zostały oznaczone przy użyciu semantycznych znaczników HTML.
  • Linki w treściach artykułów są wyróżnione tylko kolorem.
  • Na stronie https://etnomuzeum.pl/, https://etnomuzeum.pl/?s=muzeum, https://etnomuzeum.pl/dla-zwiedzajacych/cennik/, https://etnomuzeum.pl/wydawnictwa/
    występuje problem z niewystarczającym kontrastem między tekstem a tłem. Na stronie istnieje przełącznik wysokiego kontrastu który znajduje się w główce serwisu.
  • Brak możliwości powiększania czcionki poprzez udostępniony interfejs AAA do 200% oraz zablokowanie możliwości zmiany rozmiaru za pomocą ustawień przeglądarki. Aby powiększyć treść skorzystaj z lewy Ctrl (przycisk „kontrol”) i rolka myszki.
  • Na stronie https://etnomuzeum.pl/wystawy/fotografia-dokumenty-obrazy-dziela-czarno-biala-retrospekcja-z-badan-terenowych-muzeum-etnograficznego-w-toruniu/ znajduje się grafika zawierająca istotny tekst, który nie jest dostępny w formie tekstowej dla technologii asystujących.
  • Brak prawidłowej obsługi zmiany rozmiaru ekranu do 320px szerokości (minimalna szerokość wyświetlacza dla urządzeń mobilnych). Elementy strony na siebie nachodzą.
  • Brak prawidłowej obsługi zmiany odstępów w tekście (np. interlinii, odstępów między znakami i wyrazami) powodujący nachodzenie elementów na siebie.
  • Linki lub przyciski na stronie nie są dostępne za pomocą klawiatury. Dotyczy to przycisków powiększania czcionki na stronie, przewijania zdjęć w galeriach (strzałki), przewijania miesięcy w kalendarzu wydarzeń (strzałki) oraz spacer wirtualny (cała nawigacja).
  • Brak skiplinków (linków umożliwiających pominięcie powtarzających się sekcji, takich jak menu nawigacyjne lub banery) na stronie.
  • Na stronie znajdują się ikony (linki), ale nie zawierają odpowiedniego opisu. Dotyczy to mediów społecznościowych.
  • Fokus nawigacji klawiaturą nie jest widoczny na wszystkich elementach interaktywnych strony.
  • Na stronie https://etnomuzeum.pl/wydawnictwa/ pole wyszukiwania opisane w języku angielskim na polskojęzycznej wersji strony.
  • Na stronie https://etnomuzeum.pl/produkt/czysciec-i-utopia-meksykanska-wies-indian-mazahua/ brak etykiet dla pól formularzy.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 19 marca 2025 r.
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 19 marca 2025 r.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie badania przeprowadzonego przez Logonet Sp. z. o. o w Bydgoszczy.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Sylwia Stegenta – mejlowo s.stegenta@etnomuzeum.pl lub telefonicznie 56 622 3649.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego muzeum:

  • dr Hubert Czachowski – Dyrektor Muzeum,
  • Adres: Wały gen. Sikorskiego 19, 87-100 Toruń,
  • mejl: kontakt@etnomuzeum.pl.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Siedziba główna Muzeum, ul. Wały gen Sikorskiego 19

ul. Wały gen Sikorskiego 19

87-100 Toruń

Otoczenie i wejście do budynku
Główna siedziba przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 19 obejmuje 2 budynki: Arsenał oraz tzw. budynek administracyjny. Tu też znajduje się amfiteatr.
Do Arsenału (wystawa stała i czasowe) są dwa wejścia: jedno ze skweru otaczającego Muzeum. Prowadzą do niego schody kamienne. Drugie wejście, stanowiące drogę dla wózków inwalidzkich i dziecięcych prowadzi częściowo przez skwer i bramę wjazdową od ul. Uniwersyteckiej (trasa ok. 100 m odległości od ulicy). W budynku za drzwiami wejściowymi – w holu, po prawej stronie – znajduje się kasa biletowa oraz po lewej stronie szatnia.

Drugi budynek (w głębi amfiteatru) mieści część administracyjną (m.in. sekretariat, kadry, księgowość) oraz salę widowiskową. Sekretariat znajduje się na I piętrze – nie ma windy. Sala widowiskowa, w której organizowane są imprezy, spotkania, zajęcia itp. znajduje się na parterze i jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Parking
Na terenie Muzeum nie ma parkingu dla gości. Istnieje możliwość skorzystania z parkingów zlokalizowanych wzdłuż sąsiednich ulic z wyodrębnionymi płatnymi miejscami do parkowania.

Toalety
Toalety dla gości umieszczone są w piwnicy Arsenału, do której prowadzą jednoetapowe schody z klatki schodowej, poprzez hol. Toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych znajduje się w budynku administracyjnym.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych ruchowo
Dla osób niepełnosprawnych ruchowo dostępna jest wystawa stała „Tajemnice codzienności”, zlokalizowana na parterze Arsenału. Niedostępne są wystawy na 1.piętrze (stała „Salonik prof. M. Znamierowskiej-Prüfferowej” oraz wystawa czasowa).

Udogodnienia dla osób niesłyszących i niedowidzących
W budynku jest możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej. Przy wejściu na wystawę stałą „Tajemnice codzienności…” umieszczona jest mapa ekspozycji z oznaczeniami w alfabecie Braille’a. Brak jest oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym. W siedzibie Muzeum nie ma możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. Zwiedzanie z psem przewodnikiem i psem asystującym jest dozwolone.

Udogodnienia dla osób starszych
W przestrzeni wystawienniczej, w kilku miejscach na wszystkich wystawach, ustawiono ławki do odpoczynku. Dodatkowo pracownicy Muzeum są gotowi udzielić pomocy osobie starszej w razie zgłoszenia takiej potrzeby.

Udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi
Muzeum nie oferuje strefy samodzielnej zabawy dla dzieci. Na sale wystawiennicze wolno wchodzić z wózkami. W toaletach znajdują się przewijaki.

Gastronomia
W Muzeum nie jest prowadzona działalność gastronomiczna. W okolicy znajduje się wiele punktów gastronomicznych.

Dostępność alternatywna
Muzeum dołoży wszelkich starań, aby w jak największym stopniu zapewnić możliwość załatwienia wszelkich spraw w instytucji przez osoby z niepełnosprawnościami. W związku z tym wyznaczono asystentów, którzy zapewnią kontakt z pracownikami Muzeum, którzy pracują w miejscach niedostępnych dla osób z niepełnosprawnością ruchową (pomieszczenia na piętrach).

Park Etnograficzny w Toruniu (ul. Wały gen. Sikorskiego 19)

ul. Wały gen. Sikorskiego 19

87-100 Toruń

Park Etnograficzny znajduje się obok budynku Arsenału. Wejście do skansenu prowadzi wzdłuż Arsenału (tu kasa biletowa), za bramą sprawdzane są bilety wstępu. Po terenie zewnętrznym ekspozycji budownictwa ludowego można swobodnie poruszać się np. wózkami inwalidzkimi – są tu aleje utwardzone kostką brukową. Do niektórych chałup prowadzi wejście wyłożone nierównymi kamieniami lub po murawie. Niemożliwe jest wejście do chaty z Kaszub, wiatraka czy barki wodniackiej. Cztery obiekty (chata z Kujaw, chata z Borów Tucholskich, chata z Kociewia, spichlerz) są dostępne po zamontowaniu drewnianych podestów (na życzenie). Jednakże utrudnione jest poruszanie się wózkami wewnątrz – ciasne sienie, wąskie drzwi, małe pomieszczenia).

Park Etnograficzny w Kaszczorku, ul. Turystyczna 130

ul. Turystyczna 130

87-100 Toruń

Ekspozycja rybołówstwa i zajęć wodnych położona jest na terenie łąkowym, bez utwardzonych dróg i ścieżek. Poruszanie się wózkami inwalidzkimi i dziecięcymi jest utrudnione, nie ma także dla nich dostępu do wnętrz – budynku chałupy, do barek mieszkalnych.

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych
W pobliżu Muzeum jest parking dla samochodów z wyznaczonym miejscem dla osób niepełnosprawnych.

Toalety
Toaleta dla gości znajduje się na parterze, wejście po drewnianych schodkach. Brak toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Udogodnienia dla osób niesłyszących i niedowidzących
Muzeum można zwiedzać z psem asystującym. Nie ma możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego.

Udogodnienia dla osób starszych
W zagrodzie przy chałupie znajdują się ławeczki do odpoczynku.

Udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi
Muzeum nie oferuje strefy samodzielnej zabawy dla dzieci. Toaleta nie jest wyposażona jest w przewijak.

Gastronomia
Na terenie Muzeum nie jest prowadzona działalność gastronomiczna. W okolicy znajdują się punkty gastronomiczne.

Oddział – Olenderski Park Etnograficzny – Wielka Nieszawka, ul. Mennonitów 14

Wielka Nieszawka, ul. Mennonitów 14

87-165 Wielka Nieszawka

Oddział jest oddalony od Torunia 11 km. Dojazd oznakowany znakami informacyjnymi. Do Muzeum prowadzi jedno wejście, przez bramę na teren, gdzie można bezpłatnie zaparkować samochód. Tu znajduje się zadaszona wiata ze stołami i ławami. Na 5 ha odtworzono układ wsi charakterystyczny dla obszaru Doliny Dolnej Wisły, tzw. rzędówkę bagienną. Po terenie Parku zwiedzający poruszają się drogami gruntowymi, traktami piaszczystymi, częściowo utwardzonymi. W zagrodach podłoże kamienno-trawiaste. Do budynków wejście po schodkach drewnianych, brak podjazdów. W pierwszym budynku znajduje się kasa ze sklepikiem oraz wystawa wstępna. Wejście do chaty z wysokim progiem, po schodach z kamieni o nierównych krawędziach, nierównej powierzchni, różnej wysokości, bez podjazdu.

Toalety
Na szczycie budynku kasy znajdują się toalety na parterze, jedna toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Udogodnienia dla osób niesłyszących i niedowidzących W Muzeum nie ma możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. Zwiedzanie z psem asystującym jest dozwolone.

Udogodnienia dla osób starszych
Na terenie ekspozycji skansenowskiej, w wielu miejscach ustawiono ławki do odpoczynku. Dodatkowo pracownicy Muzeum są gotowi udzielić pomocy osobie starszej w razie zgłoszenia takiej potrzeby.

Udogodnienia dla rodzin z małymi dziećmi
Muzeum nie oferuje strefy samodzielnej zabawy dla dzieci. Do budynków można wchodzić z wózkami. W toalecie znajduje się przewijak. Gastronomia. W Muzeum nie jest prowadzona działalność gastronomiczna. W okolicy znajduje się kilka punktów gastronomicznych.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

  • Jak wnioskować o tłumacza polskiego języka migowego: brak
  • Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej uzyskało grant w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.Przedsięwzięcie polegało na zwiększeniu dostępności aranżacji świątecznych prezentowanych na ekspozycjach muzeum. W Parku Etnograficznym w Toruniu oraz na wystawie stałej powstają aranżacje, które prezentują Święta Wielkanocne obchodzone na Kociewiu, Kaszubach, czy Kujawach. W Olenderskim Parku Etnograficznym prezentowane jest Boże Narodzenie w domu ewangelickim i menonickim. Projekt zakładał zwiększenie dostępności tych ekspozycji a jednym z kluczowych elementów jest stworzenie dostępnej aranżacji świątecznej „Dotknij tradycji!” w dedykowanym i dostosowanym dla tego celu obiekcie (zabytkowej XIX-wiecznej chałupie ze Skępego).Realizowany projekt nie przewidywał jakiegokolwiek zróżnicowania, wyłączenia, a także ograniczenia ze względu na płeć i niepełnosprawność, które mogłyby przyczynić się do uniemożliwienia korzystania z oferty muzeum. Realizacja naszych zadań wpływa pozytywnie na politykę równości szans i niedyskryminacji dzięki zwiększeniu dostępu społeczeństwa do zaproponowanych rozwiązań bez względu na płeć, status społeczny, wiek czy miejsce pochodzenia. Z oferty powstałej w ramach projektu mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni i osoby niepełnosprawne.Podjęte działania w ramach projektu KBB miały na celu wdrożenie modelu zapewniania dostępności oferty i ekspozycji stałych MET dla osób ze szczególnymi potrzebami. Realizacja przedsięwzięcia pozwoliła nam wprowadzić udogodnienia, które trwale zapewnią dostęp do wyznaczonych sektorów naszej instytucji w następujących obszarach: poruszanie się, widzenie, słyszenie, rozumienie i czucie. Efektem realizacji zadań jest umożliwienie zainteresowanym osobom biernego i czynnego uczestnictwa w wydarzeniach muzealnych. Podjęte działania przyczyniły się także do nawiązania nowych relacji z instytucjami oraz osobami prywatnymi dającymi wsparcie osobom niepełnosprawnym. Dzięki temu będziemy w stanie utrzymać stały kontakt z osobami ze szczególnymi potrzebami w naszym muzeum. Współpraca z różnorodnymi instytucjami pracującymi na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami w działaniach integrujących ludzi oraz jako element życia społecznego, pozwala również minimalizować wykluczenie społeczne, a Muzeum postrzegane jest jako miejsce, gdzie te procesy mogą być realizowane.W ramach przedsięwzięcia grantowego w obu parkach etnograficznych zostały zrealizowane następujące zadania w konkretnych obszarach:Dla osób z dysfunkcjami słuchu:
    • W sklepiku/kasach udostępniane są na czas zwiedzania audioprzewodniki z audiodeskrypcją. Dostępna jest także aplikacja przewodnicka, którą można odtworzyć na własnym telefonie.
    • Sklepik/kasy wyposażone są w indukcyjną pętle recepcyjną.
    • Dla grup zorganizowanych jest możliwość skorzystania z mobilnej pętli indukcyjnej – przy wcześniejszym zgłoszeniu.
    Dla osób z dysfunkcjami wzroku:
    • Przed wejściem do parków etnograficznych osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą za pomocą aplikacji Aplikacja YourWay Plus poruszać się samodzielnie. Jest to bezpłatna aplikacja dostępna zarówno na oprogramowanie Android jak i iOS. Dzięki informacjom wysłanym na telefon lub ogłaszanym przez głośnik zainstalowany w znaczniku, użytkownik nie tylko wie jak w danej przestrzeni się poruszać, ale otrzymuje również informację o przeznaczeniu konkretnego miejsca.
    • Wewnątrz zagrody Gutowa oraz wewnątrz Arsenału przed wejściem na wystawę stałą, a także przed wejściem do parku etnograficznego w Toruniu na ścianie po prawej stronie zainstalowany jest plan tyflograficzny, w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących. Plan złożony jest z opisów brajlowskich i posiada jasny oraz zrozumiany plan poruszania się, dzięki któremu osoba będzie mogła z łatwością przemieszczać się po terenie. Dla osób słabowidzących zastosowana jest czytelna i kontrastowa grafika.
    • W kasie można nieodpłatnie wypożyczyć na czas zwiedzania mapy termoformowane, które dzięki uwypukleniu oraz opisom brajlowskim są czytelne dla niewidomych i słabowidzących.
    • W budynku Arsenału zamontowano też linie prowadzące i pola uwagi prowadzące od wejścia do budynku przez całą wystawę stałą Muzeum.
    Dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu:
    • W obu parku etnograficznych istnieje możliwość skorzystania z pochylni (ramp progowych zewnętrznych i wewnętrznych) umożliwiających wejście do wybranych obiektów. W celu sprawnego zainstalowania pochylni, wystarczy w kasie poinformować o tym fakcie obsługę muzeum.
    • Została także poprawiona strefa komunikacji i informacji co dotyczy szerokiego grona odbiorców.
    • Na terenie parku zamontowano tablice informacyjne o obiektach oraz tabliczki ułatwiające komunikację, oznaczenia takie jak: toaleta bez barier, miejsce do odpoczynku.
    • Poszerzone zostało wejście do sklepiku/kasy w Arsenale oraz zamontowane zostały linie prowadzące oraz pola uwagi na wystawie stałej.
    • W ramach przedsięwzięcia grantowego pracownicy oddziału brali udział w szkoleniach, które dotyczyły: dostępności cyfrowej, wsparcia dla osób ze szczególnymi potrzebami, wsparcia osób ze spektrum autyzmu.
    Zakres przedsięwzięcia granatowego jest zgody z Modelem zapewnienia dostępności oferty naszego Muzeum dla osób ze szczególnymi potrzebami. Zakres podejmowanych działań krok po kroku zwiększa dostępność oferty, co sukcesywnie prowadzi do zwiększania liczby odbiorców i wychodzenia na przeciw ich problemom.
Instytucja kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Facebook - otwiera się w nowej karcieFacebook - otwiera się w nowej karcieInstagram - otwiera się w nowej karcieLinkedIn - otwiera się w nowej karcieTwitter (X) - otwiera się w nowej karcie © 2025 Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Projekt i wykonanie: Hedea.pl