
Misja edukacyjna muzeum
Edukacja stanowi istotny element strategii Muzeum od początku jego istnienia. Możliwość prezentowania szerokiej gamy zbiorów z zakresu kultury ludowej oraz dzielenia się wiedzą o chłopskiej codzienności jest nie tylko misją, ale i naszą pasją. Przygotowując i realizując działania edukacyjne takie jak: lekcje muzealne, warsztaty, gry muzealne, spotkania tematyczne, wykłady, pokazy filmów, czy wizyty studyjne. W ten sposób towarzyszymy naszym gościom w odkrywaniu tajemnic przeszłości, zachęcamy do namysłu, stawiania pytań, poszukiwania różnic i podobieństw oraz wspieramy w poszukiwaniach związku z minionym.
Muzealne wystawy, w tym skansenowska ekspozycja budownictwa ludowego, a także bogate zbiory z zakresu dawnej kultury chłopskiej, folkloru, sztuki i rzemiosła umożliwiają nam realizację ciekawych zajęć edukacyjnych przybliżających różne aspekty życia mieszkańców dawnej wsi na Kujawach i Pomorzu oraz w innych regionach etnograficznych Polski, Europy i świata. Zajęcia realizujemy na wystawach, jak i w scenerii Parku Etnograficznego. Nasza oferta przeznaczona jest zarówno dla grup zorganizowanych, przedszkoli i szkół, jak i dla odbiorców indywidualnych.
Podczas interaktywnych zajęć uczestnicy mają niecodzienną możliwość wykonywania tradycyjnych prac domowych i czynności gospodarskich, odkrywania tajników wiejskich rzemiosł, poznania strojów ludowych, dawnych obrzędów i zwyczajów, gwar, ludowej literatury, muzyki i sztuki z różnych regionów etnograficznych.
Dokładamy wszelkich starań, aby uczestnictwo w zajęciach poprzez zaangażowanie emocjonalne, sprzyjało rozwijaniu wyobraźni, kreatywności, kształtowaniu empatii i tolerancji oraz wyrażało się w twórczej ekspresji. Dzięki aktywnemu udziałowi w zajęciach, ich uczestnicy chętnie angażują się w poznawanie dziedzictwa kulturowego, łatwiej przyswajają przekazywane im treści i wartości.