Dział Architektury i Parków Etnograficznych
W zbiorach działu znajduje się ok. 500 obiektów ruchomych.
Detale architektoniczne
Muzealia w tej kolekcji to drewniane elementy budynków wiejskich ilustrujących zasady łączeń ciesielskich, dobrze zachowanych śladów ręcznej obróbki drewna lub ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych oraz ozdobnej snycerki, polichromii czy metalowych okuć, np. na taflach drzwiowych lub okiennicach. Szczególnie interesujące są dwie pary drzwi polichromowanych chałupy z Mątowskich Pastwiskach z 1779 r. i drzwi z Wielkiego Stwolna z 1881 r.
Narzędzia ciesielskie
Kolekcję tworzą obiekty używane w budownictwie przez cieśli i stolarzy wiejskich z końca XIX i 1. poł. XX w. z terenu Kujaw i Pomorza. Są to przyrządy pomiarowe i wyznaczeniowe, np. miary, poziomice, kątowniki, wzorniki, cyrkle, znaczniki, sznury ciesielskie itp., narzędzia do ręcznej obróbki drewna: siekiery, topory, cieślice, dłuta, strugi, świdry, piły ręczne poziome i pionowe. Niektóre z nich są szczególnie starannie wykonane, także zdobione rytymi motywami geometrycznymi, roślinnymi i zoomorficznymi.
Dekarstwo
W kolekcji znajdują różnego rodzaju i kształtu deski dekarskie do wyczesywania słomy oraz podbijania trzciny na połaci dachowej, deski do podbijania strzechy, igły dekarskie do drutu i wikliny, łańcuch dekarski, model poszywania trzciną, nóż do ścinania trzciny na lodzie, także widełki do wykręcania podwójnych snopków.
Wyposażenie młynów wiejskich wietrznych i wodnych
Zgromadzone przedmioty stanowią wyposażenie młyna wietrznego z Wójtówki na Kujawach i młyna wodnego ze Strzyg z ziemi dobrzyńskiej przeniesionych do Parku Etnograficznego w Toruniu. Ważnym uzupełnieniem zbioru są archiwalia dotyczące kunsztu młynarskiego. Do tej grupy zawodowej zaliczano czeladników, którzy po zdaniu egzaminów otrzymywali List Majstrowski i wpisywani byli do Księgi Urzędu Starszych Zgromadzenie Kunsztu Młynarskiego: w zbiorach znajduje się m. in. taki dokument z 1867 r. młynarza z wiatraka z Chalina w woj. kujawsko-pomorskim.
Jak sprzedać/podarować obiekt do muzeum
Ofertę sprzedaży lub daru dla muzeum można składać:
- osobiście w muzeum – Wały gen. Sikorskiego 19, w Dziale Inwentaryzacji i Dokumentacji Muzealiów
- e-mailem– na adres: inwentaryzacja@etnomuzeum.pl (prosimy dołączyć plik ze zdjęciem obiektu)
Przy składaniu oferty konieczne są informacje dodatkowe dotyczące oferenta (imię, nazwisko, adres, telefon) oraz obiektów (pochodzenie, historia, zastosowanie itp.). Po złożeniu oferty i przekazaniu przedmiotów otrzymają Państwo potwierdzenie przejęcia obiektów oraz informację o przybliżonym terminie posiedzenia Komisji Zakupów, która podejmuje decyzje o zakwalifikowaniu do zbiorów. O decyzji Komisji oraz dalszej procedurze zostaną Państwo niezwłocznie poinformowani. Osoby, które podarowały obiekty do muzeum, otrzymają pocztą podziękowanie za dar oraz informację o wpisie do Ksiąg Inwentarzowych.