Kolekcje Działu Gospodarki i Rzemiosł
Gospodarka podstawowa
(ok. 3 000 sztuk)
Obejmuje takie kolekcje jak: zbieractwo, łowiectwo, gospodarka leśna, obróbka torfu, rolnictwo, hodowla i weterynaria, pszczelarstwo, transport, miary i wagi. Najstarsze obiekty datowane są na koniec XIX w. Do najciekawszych w tym zespole należą: maszyna do przerobu torfu mazistego (koniec XIX w.), sochy, radła do obredlania ziemniaków, brona laskowa, siewnik rzędowy firmy Simplex, ule kłodowe, jarzma pojedyncze i podwójne, sygnowane korce do ziarna, foremki do mierzenia i ozdabiania bryłek masła.
Pozyskiwanie, obróbka i przygotowywanie pożywienia
(ok. 2 500 sztuk)
Obiekty z zakresu pożywienia roślinnego, mlecznego i mięsnego, różnego typu pojemniki zasobowe, sprzęty kuchenne używane w wiejskim i małomiasteczkowym gospodarstwie domowym. Uzupełnieniem kolekcji są firmowe opakowania fabryczne (głównie puszki) po produktach spożywczych nabywanych w sklepach. Najciekawsze elementy zbioru to różne typy masielnic i sernic, różnorodne naczynia do gotowania, opakowania szklane (słoje, butelki).
Tkanina, strój, haft, koronka, obróbka włókna i higiena
(ok. 8000 sztuk)
Tkaniny ludowe i miejskie
Kolekcja obejmuje tkaniny z końca XIX w. i XX w, z terenu północnej i wschodniej Polski oraz z obszarów Wileńszczyzny. W skład kolekcji wchodzą dywany dwuosnowowe, tkaniny dekoracyjne (kapy, obrusy, chodniki, makatki), tkaniny użytkowe (tkanina pościelowa, ręczniki, zasłonki, derki) oraz próbki tkanin (2500 sztuk).
Zbiór dywanów dwuosnowowych
Są jedną z najciekawszych kolekcji z kopiami zabytków z XVIII i XIX w. (179 sztuk).
Odzież ludowa i miejska
Obiekty pochodzą z XIX i XX w., głównie z terenu północnej Polski. Kolekcja licząca ponad 2 100 obiektów obejmuje elementy odzieży: spódnice, halki, gorsety, czepce, chusty, koszule, wierzchnie okrycia damskie i męskie, buty oraz bieliznę. Najcenniejsza jest kolekcja stroju kujawskiego i pałuckiego (tiulowe czepce z końca XIX i pocz. XX w.) oraz kilka czepców z XIX w. z terenu Kaszub.
Hafty
Zbiór (ok. 1 500 sztuk) zawiera hafty na różnego typu tkaninach (makaty, ręczniki, obrusy, serwetki, bieżniki, bielizna pościelowa, pochodzące głównie z XX w., z terenu północnej Polski. Ciekawa jest kolekcja haftów kaszubskich i kaszubskich w tonacji złotej (borowiackich) z 2. poł. XX w.
Koronka ręczna i maszynowa
Kolekcję (ok. 650 sztuk) tworzą różne typy koronki, głównie szydełkowa, siatkowa, klockowa, czółenkowa: serwety, serwetki, obrusy, bieżniki, firanki, oraz zazdrostki, ząbki do półek. Koronka pochodzi głównie z XX w., z terenu północnej Polski.
Obróbka włókna
Zespół przedmiotów związanych z obróbką włókna (550 sztuk) z terenu północnej i wschodniej Polski, głównie z końca XIX w oraz z XX w. Obejmuje warsztaty tkackie, kołowrotki, międlice, cierlice, snowadła, kijanki, trzepaki do lnu, przyrządy do obrywania główek lnu, szczotki do czesania lnu, wrzeciona, przęślice, przyrządy do kręcenia sznurów. Najcenniejszą częścią tej kolekcji są obiekty datowane, jak np. cierlica z 1812 r.
Higiena
Zbiór 850 przedmiotów związanych z higieną osobistą człowieka (grzebienie, lokówki brzytwy, pojemniki na kosmetyki i perfumy) oraz służących np. do prania, maglowania i prasowania odzieży – kijanki, tarki do prania, pralki drewniane, maglownice z wałkami, magle skrzynkowe i stojące na korbkę, żelazka na węgiel, na duszę, na spirytus, na prąd. Ciekawym obiektem jest magiel skrzynkowy datowany na 1779 r. Jednym z cenniejszych nabytków jest wyposażenie małomiasteczkowego zakładu fryzjerskiego z początku XX wieku.
Meble i wyposażenie wnętrz
Kolekcja (ok. 2070 sztuk) obejmuje meble ludowe i po części miejskie z terenu Polski Północnej, datowane w większości na przełom XIX i XX wieku. Liczy 1225 obiektów tradycyjnych takich jak skrzynie, kufry, kredensy, stoły, krzesła, łóżka, ławy skrzynkowe, bieliźniarki, komody, szafy, półki. Do najciekawszych należą malowane skrzynie wianne z Kujaw, Kaszub i Borów Tucholskich oraz dwa okuwane kufry z końca XVIII w. Cenne są także cztery malowane szafy i kredensy.
Rzemiosło
(ponad 13200 tys. sztuk)
W tym: rzemiosła związane z obróbką drewna (bednarstwo, kołodziejstwo, stolarstwo), rogarstwo, rymarstwo, garncarstwo, kowalstwo i plecionkarstwo. Każda z kolekcji prezentuje rodzaje i formy wyrobów w ramach wymienionych rzemiosł oraz wyposażenie warsztatów rzemieślniczych. Szczególnie ciekawe są najstarsze narzędzia poszczególnych rzemieślników (często samorodnych) i ich unikatowe wyroby. Na uwagę zasługuje zbiór polskiej ceramiki ludowej z terenu całego kraju, efekt dwóch ogólnopolskich konkursów (ok. 6500 sztuk) oraz dwa przykłady narzędzi z wiejskich kuźni: kowadło bezrożne datowane na 1796 r. i małe kowadełko pomocnicze datowane na 1846 r.
Wiejski sprzęt pożarniczy i akcesoria strażackie
Zbiory liczące około 450 obiektów pochodzą z terenu Pomorza, Kujaw i Mazowsza. Ozdobą kolekcji jest grupa rzadkich, czterokołowych, konnych wozów strażackich wraz z beczkowozem, a także sikawek przenośnych, część z 2. poł. XIX w. Kolekcję uzupełnia drobny sprzęt pożarniczy w postaci różnego rodzaju dzwonów, trąbek i syren, lamp oświetleniowych, prądownic i łączników do węży, bosaków, toporków i bojowych pasów strażackich. Część obiektów prezentowana jest w przeniesionej do Parku Etnograficznego remizie z początku XX w.
Jak sprzedać/podarować obiekt do muzeum
Ofertę sprzedaży lub daru dla muzeum można składać:
- osobiście w muzeum – Wały gen. Sikorskiego 19, w Dziale Inwentaryzacji i Dokumentacji Muzealiów
- e-mailem– na adres: inwentaryzacja@etnomuzeum.pl (prosimy dołączyć plik ze zdjęciem obiektu)
Przy składaniu oferty konieczne są informacje dodatkowe dotyczące oferenta (imię, nazwisko, adres, telefon) oraz obiektów (pochodzenie, historia, zastosowanie itp.). Po złożeniu oferty i przekazaniu przedmiotów otrzymają Państwo potwierdzenie przejęcia obiektów oraz informację o przybliżonym terminie posiedzenia Komisji Zakupów, która podejmuje decyzje o zakwalifikowaniu do zbiorów. O decyzji Komisji oraz dalszej procedurze zostaną Państwo niezwłocznie poinformowani. Osoby, które podarowały obiekty do muzeum, otrzymają pocztą podziękowanie za dar oraz informację o wpisie do Ksiąg Inwentarzowych.