Dział Sztuki i Estetyki - Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Strona główna O muzeum Działy i zbiory Dział Sztuki i Estetyki

Dział Sztuki i Estetyki

Kolekcje Działu Sztuki i Estetyki

Tradycyjna rzeźba i malarstwo

Obiekty z przełomu XIX i XX w. o charakterze sakralnym pochodzące głównie z północnych regionów Polski, takich jak Kujawy, ziemia chełmińska, ziemia dobrzyńska, Bory Tucholskie, Pałuki, Kaszuby. Kolekcja zawiera rzeźby z kapliczek przydrożnych i domowych przedstawiających świętych, Matkę Boską, Chrystusa frasobliwego, rzeźby Chrystusa z krzyży przydrożnych, krucyfiksy kościelne i domowe. Na zbiór malarstwa składają się obrazy na desce, blasze, płótnie, papierze. Wyróżnia się w nim szczególnie grupa obrazów pochodzących z warsztatów częstochowskich.

Współczesne, ludowe i nieprofesjonalne malarstwo oraz rzeźba (w drewnie i ceramiczna)

Kolekcja ilustrująca aktualny stan tych dziedzin w Polsce. W jej skład wchodzą prace o tematyce religijnej sięgające do tradycyjnych wzorców ikonograficznych, prace nawiązujące do kultury ludowej – ilustrujące obrzędowość, zwyczaje, pejzaż, pracę. Odzwierciedlają one także wpływ na sztukę polityki społeczno-kulturalnej państwa w okresie PRL, dążeń solidarnościowych lat osiemdziesiątych i zmian ustrojowych po roku 1989. Tematyka wielu prac jest zdominowana indywidualnymi przeżyciami artystów. Na wysoką rangę kolekcji wpływa, obok reprezentatywności dla całości zjawiska, obecność prac artystów „sztandarowych” dla tych nurtów twórczości, między innymi: Wiktora Chrzanowskiego, Katarzyny Gawłowej, Doroty Lampart, Władysława Lucińskiego, Jana Kaweckiego, Bronisława Krawczuka, Erwina Sówki, Marianny Wiśnios, Ludwika Więcka, Marii Wnęk – z zakresu malarstwa czy rzeźbiarzy: Antoniego Barana, Jana Bernasiewicza, Feliksa Błaszczyka, Jana Centkowskiego, Józefa Chełmowskiego, Stanisława Hołdy, Edwarda Kołacza, Stanisława Korpy, Szczepana Muchy, Wojciecha Oleksego, Józefa Piłata, Józefa Soboty, Edwarda Sutora, Heleny Szczypawki-Ptaszyńskiej, Romana Śledzia, Stanisława Zagajewskiego, Adama Zgadły.

Twórczość wielu z wymienionych artystów znalazła odzwierciedlenie w muzealnym zbiorze dzięki pozyskaniu znaczącej części bardzo cennej „Kolekcji sztuki ludowej i nieprofesjonalnej Bolesława i Liny Nawrockich” z Warszawy, prac z „Kolekcji rzeźby ludowej i nieprofesjonalnej Izabelli i Piotra Sałustowiczów” z Poznania oraz „Kolekcji rzeźb Józefa Soboty, Andrzeja Korsaka” z Warszawy.

Malarstwo na szkle

Niewielki zbiór tradycyjnych obrazów pochodzących ze Śląska z XIX w. oraz kolekcja ok. 1 200 obrazów współczesnych malarzy na szkle, w większości z Podhala, niedawno wzbogacona o przykłady „odrodzonego” malarstwa kaszubskiego.

Zabawkarstwo

Kolekcja obejmująca tradycyjne zabawki ludowe wykonane z drewna, gliny, wikliny itp. w większości pochodzące z regionów północnej Polski oraz zabawki wykonane współcześnie w ośrodkach zabawkarskich na południu Polski według tradycyjnych wzorów. Od 1990 r. jest systematycznie wzbogacana również o zabawkę jarmarczno-odpustową.

Zdobnictwo

Obiekty związane z estetyką wnętrza, np. makatki malowane na tkaninie, papierze, kwiaty papierowe, pająki słomiane, rzeźbione kasetki, talerze drewniane, ramki oraz inne przedmioty służące upiększaniu wnętrz. Kategoria ta obejmuje także kolekcję rzeźbionych drewnianych ptaszków pochodzących z różnych regionów Polski.

Wycinanka

Jedna z dziedzin zdobnictwa, ze względu na rozmiary – ok. 9 000 obiektów – została wyodrębniona w samodzielną kolekcję. Obejmuje przykłady wycinanek z lat 40. XX w. i wykonanych współcześnie w regionach, w których ta dziedzina twórczości jest ciągle żywa.

Jak sprzedać/podarować obiekt do muzeum

Ofertę sprzedaży lub daru dla muzeum można składać:

  • osobiście w muzeum – Wały gen. Sikorskiego 19, w Dziale Inwentaryzacji i Dokumentacji Muzealiów
  • e-mailem– na adres: inwentaryzacja@etnomuzeum.pl (prosimy dołączyć plik ze zdjęciem obiektu)

Przy składaniu oferty konieczne są informacje dodatkowe dotyczące oferenta (imię, nazwisko, adres, telefon) oraz obiektów (pochodzenie, historia, zastosowanie itp.). Po złożeniu oferty i przekazaniu przedmiotów otrzymają Państwo potwierdzenie przejęcia obiektów oraz informację o przybliżonym terminie posiedzenia Komisji Zakupów, która podejmuje decyzje o zakwalifikowaniu do zbiorów. O decyzji Komisji oraz dalszej procedurze zostaną Państwo niezwłocznie poinformowani. Osoby, które podarowały obiekty do muzeum, otrzymają pocztą podziękowanie za dar oraz informację o wpisie do Ksiąg Inwentarzowych.

Instytucja kultury Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Facebook - otwiera się w nowej karcieFacebook - otwiera się w nowej karcieInstagram - otwiera się w nowej karcieLinkedIn - otwiera się w nowej karcieTwitter (X) - otwiera się w nowej karcie © 2025 Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Projekt i wykonanie: Hedea.pl